Soola sisaldus kiirtoidus – mida eelistada?

subway-7000

Sool on üks levinumaid maitseaineid, mida toidule teadlikult lisatakse, kuid suur osa meie igapäevasest soolatarbimisest on ka varjatud iseloomuga. Nii on suure naatriumisisaldusega näiteks konservid, soolatud ja suitsutatud tooted, juust, leib, lihasaadused, oliivid ja ketšup. Naatriumi on organismile kindlasti vaja, kuid reeglina saadakse seda soovitatavast palju rohkem kui kehale kasulik, mistõttu tuleks soola tarbimisele teadlikult tähelepanu pöörata. Naatriumi pikaajaline liigtarbimine võib tõsta vererõhku ja suurendada südamehaiguste riski. Keskmiselt vajab inimene 5 grammi ehk 5000 milligrammi soola ööpäevas, mis on ligikaudu 35 mg naatriumit iga kehakaalu kilogrammi kohta.

Ka kiirtoit on tuntud kõrge soolasisalduse poolest, kuid ometi on ka selles valdkonnas võimalik teha tervisesõbralikumaid valikuid. Näiteks võib paluda friikartulitele soola mitte lisada või vähendada kastme kogust ning kui on võimalus, siis suurendada hoopis köögiviljade osakaalu toidus, mille mahlakus annab toidule maitset ja lisasoola polegi vaja. Seejuures on mitmed kiirtoitu pakkuvad toitlustuskohad soola sisaldust toodetes minimeerinud.

subway-70001

Võrreldes Eesti kolme põhilist rahvusvahelist kiirtoidukohta, märkame, et kõige vähem on soola kasutatud Subway toodetes ning kõige enam valdavalt McDonaldsi toodetes.

Selleks, et kiirtoidukohtades oleks tervislikke valikuid lihtsam teha, toome välja soola sisalduse ühe portsjoni kohta tuntud kiirsöögikohtade populaarsetes toodetes.

Toode

Soola sisaldus ühes portsjonis
McDonaldsi suured friikartulid 2911 mg soola
McDonaldsi wrap kana ja peekoniga 2700 mg soola
Hesburgeri kanasalat 2500 mg soola
McDonaldsi Big Mac 2300 mg soola
Hesburgeri Hesbuger 2200 mg soola
Hesburgeri rukkivõileib 2000 mg soola
McDonaldsi Caesari salat kanaga 1500 mg soola
Hesburgeri suured friikartulid 1300 mg soola
Subway kanasalat Caesari kastmega 730 mg soola
McDonaldsi McChicken 650 mg soola
Subway võileib ahjukanaga

610 mg soola

Allikad:
www.toitumine.ee
www.mcdonalds.ee
www.subway.com
www.hesburger.ee

Ole trendikas ja võta kiire, tervislik vahepala Foorum keskuse Subways!