Lillede ja supirohelise kasvatamisest kesklinna rõdudel

Decoration & Fleur artikkel 1

Kõikidel kesklinna korterite omanikel tasuks vaadata kriitilise pilguga üle oma rõdud ja terrassid: kuidas kujundada need hubaseks lounge`ks, kus juua hommikupäikest imetledes päeva esimene kohv või hiliste õhtutundideni sõbrannaga lobiseda.

Tihti on seda teemat puudutades inimeste hääles aimatav lootusetuse-noot: „Ah, mis mul ikka siin rõdul teha annab, see on ju nii väike ja tuuline“. Ometigi imetleme reisidel lopsakalt õitsevaid rõdusid Pariisis ja Londonis. Ilmselt näeks ka Tallinna kesklinn oluliselt kenam välja, kui panustaksime senisest rohkem südalinna terrasside ja rõdude kujundamisele ja haljastamisele. Tingimused selleks on tegelikult igati sobilikud, on tarvis vaid leida õiged vahendid hubase oaasi loomiseks.

Mõtle algatuseks korralikult läbi, kas soovid oma rõdul mõnusalt aega veeta või panustad pigem üldmuljele ja otsustad seda ilmestada vaid ühe-kahe lilleampli abil. Ära unusta ka valgustust, selle abil pikendad sumedaid suveõhtuid veelgi.

Jõua selgusele, kas ja kui palju paistab Sinu rõdule päikest ja kas sooviksid seda pigem nautida või vajad varjulisemat olemist. Mõistlik oleks valida oma rõdule kasvama just sellised taimed, mis on loodud kasvama olemasolevates tingimustes. Tuulisele rõdule sobivad näiteks väga hästi kõikvõimalikud kõrrelised.

Decoration & Fleur artikkel 2

Järgnevalt otsusta, kas soovid oma rõdule luua mõnusat väikest köögiviljaaeda, eelistad lopsakat õiteilu või soovid neid kahte hoopiski kombineerida. Miks mitte istutada suvelillede sekka ka mõned maasikataimed või lillekasti keskele mustsõstrapõõsas.

Kui soovidki keskenduda väikese tarbeaia rajamisele, võid valida näiteks dekoratiivsemate viljadega sordid. Mitmetel köögiviljadel on erinevad kasvuvormid, näiteks suvikõrvitsa põõsas on tihe kompaktne lopsakas põõsas, samas harilik kõrvitsataim vajab kasvuks rohkem ruumi. Hea konteinertaim on kartul, mis vajab sügavat, kuid mitte väga suurt anumat. Enamus maitsetaimed, näiteks petersell, murulauk ja rukola on kõik väga kiire kasvuga ja suve jooksul kasvavad neist dekoratiivsed lopsakad puhmad. Kui soovid oma rõdult noppida lehti õhtuse tee valmistamiseks, istuta melissi, salveid, lavendlit ja erinevaid müntide sorte.

Istutusanumate valikul arvesta, et lilledele jätkuks kogu kasvuperioodiks piisavalt toitu ehk mulda. Müügil on mitmeid nutikaid abivahendeid, mis aitavad taimedel suvekuumuses kaunitena säilida. Tore uudis on näiteks niiskusmatt, millega vooderdada istutusanumate põhi. Matt takistab parajal määral vee äravoolu anumast hoides ühtlasi kinni ka mullas sisalduvaid toitaineid. Mulla hulka võid segada ka kastmisgraanuleid, need hoiavad mulla kauem niiskena. Väetistest eelista alati pikaajalise toimega väetisi, lisa need istutamise ajal mulla hulka ja tõenäoliselt vajavad suve teises pooles lisaks vedelväetist vaid mõned eriti lopsakad suvelilled.

Decoration & Fleur artikkel 3